Ημέρα μνήμης σήμερα στην εκδήλωση της Ένωσης Ποντίων Νίκαιας -Κορυδαλλού, για μια Γενoκτονία που διεκδικεί αναγνώριση και τη θέση που της αξίζει στα βιβλία της Ιστορίας διεθνώς.
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2021/05/pontioi_06-1024x768.jpg)
Ημέρα μνήμης με ποντιακό μοιρολόι και πυρρίχιο χορό από τη δραστήρια Ένωση Ποντίων, που ξύπνησαν μνήμες από το Χρυσοχώρι και την Καβάλα, σε χαρές και λύπες.
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2021/05/pontioi_04-1024x768.jpg)
Ελάχιστο χρέος για κάθε Έλληνα, για κάθε πολίτη του πλανήτη, αυτό το έγκλημα να αναγνωριστεί και να ηττηθεί ο Τουρκικός εθνικισμός που το σχεδίασε και το εκτέλεσε.
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2021/05/pontioi_01-1024x768.jpg)
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2021/05/pontioi_02-1024x768.jpg)
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2021/05/pontioi_03-768x1024.jpg)
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2021/05/pontioi_05-1024x768.jpg)
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2021/05/pontioi_07-1024x768.jpg)
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2021/05/pontioi_08-1024x768.jpg)