Στην εκδήλωση μνήμης για τον εορτασμό των 156 χρόνων από το Ολοκαύτωμα της Μονής Αρκαδίου που διοργάνωσε η εξαιρετικά δραστήρια Ένωση Κρητών Κερατσινίου Δραπετσώνας (Το Αρκάδι) στο Πολιτιστικό Κέντρο “Αντ. Σαμαράκης” στο Κερατσίνι.
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2022/11/07-1-1024x705.jpg)
Τον χαιρετισμό του Προέδρου Αντώνη Κλαουράκη ακολούθησε η ιστορική αναφορά στο κορυφαίο γεγονός της κρητικής αντίστασης ενάντια στην Τουρκοκρατία κατά την εξέγερση του 1866 και η άψογη απόδοση, οργανικά, φωνητικά και χορευτικά, θαυμάσιων κρητικών ακουσμάτων από τμήματα της Ένωσης.
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2022/11/08-1-1024x705.jpg)
![](https://trifonalexiadis.gr/wp-content/uploads/2022/11/10-1024x704.jpg)